مقدمه

پیش از این در این مجله پیرامون چیستی و شرایط ثبت شرکت دانش بنیان و مزایای آن مطالبی را بیان نمودیم. اما یکی از عناوینی که امروزه در کنار عنوان و مفهوم دانش ­بنیان به گوش می ­رسد عنوان پارک علم و فن­آوری است.

پارک های علم و فن­آوری ترجمه  عبارت science Park به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی و حلقه ­ای از زنجیره­ ی توسعه اقتصادی است که بر فن­آوری و تکنولوژی شکل گرفته است. این نهادها حلقه­ ی واسطه­ ای میان محیط دانشگاه و بازار تولید هستند و فضا را برای رشد و نمود کسب و کارهای کوچک و دانش ­بنیان فراهم می­ آورند.

از جمله وظایفی که برای این پارک­ ها متصور اند، ارتباط به موسسات آموزشی و پژوهشی، ایجاد زیرساخت و خدمات پشتیبانی، انتقال فن­آوری و توسعه علم و فن­آوری روز می­ باشد.
ویژگی های پارک علم و فناوری

ویژگی­ های اصلی این دست از اماکن در چند مورد قابل دسته بندی است.

ویژگی اول: مضمون اصلی فعالیت این پارک­ها پژوهش و توسعه در زمینه فعالیت­ هایی با فن­اوری بالاست.

در توضیح این مورد می­ توان ذکر کرد که یکی از شاخصه ­های کسب و کارهای نوین و استارتاپی نیز مبادرت به اختراعات و اکتشافاتی است که با روزآمد ترین فن­آوری های دنیا کار کنند و در ارتباط باشند.

ویژگی دوم ارتباط تنگاتنگ بین این پارک­ ها و خروجی آن ها با بازار و صنعت می­ باشد به این مفهوم که در این پارک­ ها کسی به دنبال علوم بسیار انتزاعی نمی­ گردد و همه تلاش و کوشش افراد بر صنعتی سازی و کسب درآمد از خروجی پارک ­ها متمرکز است.

ویژگی سوم توجه خاص این دست از اماکن به فن­آوری های سبک و پایین دستی است چراکه این مورد نیز با ذات محیط­ های استارتاپی در ارتباط بوده و با هزینه کمتر ارزش افزوده­  بالاتری را حاصل می­نمایند.

ویژگی چهارم اما جمع­ آوری همه فعالین و نخبگان در محیطی نزدیک به هم می­ باشد که این امر، فضایی شبیه به محیط دانشگاه ­ها را پدید آورده و موجب تبادل حداکثری اطلاعات و هم­چنین ارتقاء روحیه ­ رقابتی بین فعالین و اعضای حاضر در پارک می ­گردد.

ویژگی پنجم که به نوعی از دل ویژگی چهارم استخراج می­ گردد این است که سرمایه­ گذاران و صنعت­گران نیز می­ توانند در این محیط حضور داشته و مورد مناسب برای سرمایه­ گذاری را از بین طرح­ها و ایده­ های گوناگون انتخاب بنمایند.

در نهایت می­ توان به خدمات فنی و رفاهی ای اشاره کرد که عموما از طرف دانشگاه ­های میزبان در این اماکن برای کسب و کارها فراهم شده است تا محققین و دانشجویان بتوانند در کمال آرامش و با سهولت به فعالیت­ های علمی خود مشغول باشند.